تجهیزات دوربین مداربسته ،برای استفاده از دوربین مداربسته به چه نیاز داریم؟

3

تجهیزات دوربین مداربسته

دوربین مداربسته یکی از مهم ترین تجهیزات امنیتی است و بسیاری از افراد از آن برای محافظت از فروشگاه ها و مغازه خود استفاده می کنند. شاید فکر کنید که برای استفاده از دوربین مداربسته، فقط کافی است که دوربین را نصب کنید  و سپس آن ها را به سیستم کامپیوتری متصل کنید و مچ دزد ها را بگیرید. ولی اشتباه می کنید!نصب دوربین مدار بسته یم شغل تخصصی است که امروزه افراد زیادی در آن فعالیت میکنند.همچنین برای استفاده از دوربین مداربسته شما نیازمند تجهیزات زیادی هستید.آیا نمیدانید که برای نصب به چه تجهیزاتی نیاز دارید؟ پس با سایت لرن پارسی همراه شوید تا به شما توضیح دهیم که تجهیزات دوربین مداربسته شامل چه لوازمی میشوند و باید آنها را از کجا خریداری کنید. پس بدون معطلی ادامه مطلب را مطالعه کنید :

 

معرفی دوربین مداربسته و انواع آن :

دوربین‌های مداربسته که مخفف انگلیسی آن CCTV است،به مجموعه ای از دوربین ها گفته میشود که از آنها برای محافظت و مراقبت اماکن خارجی و داخلی استفاده میگردد.

 

این دوربین‌ ها به گروه‌ های مختلفی مانند دوربین‌ های آنالوگ، دوربین‌ های دیجیتال و دوربین‌ های تحت شبکه تقسیم می‌شوند.

 

شاید برایتان جالب باشد بدانید که یک مهندس آلمانی به نام والتر بورش دروبین های مداربسته را اختراع کرده است،و بسیاری از ما امنیت فروشگاه ها و شرکت های خود را مدیون این مهندس آلمانی هستیم.

 

دنیای دوربین های مدار بسته بسیتر گسنرده است و آن ها به دلیل تعدد و داشتن ویژگی های متفاوت آن ها را دسته بندی میکنند.از جمله مهم ترین ویژگی هایی که در سبب دسته بندی این سیستم ها میشود میتواند به حسگر،لنز،محل نصب،نحوه انتقال تصویر و… اشاره کرد.

 

در ادامه هریک از این موارد را بصورت مختصر شرح میدهیم.

 

اولین ویژگی که باعث دسته بندی دوربین های مدار بسته میشود نوع حسگر آن هاست.اگر آن ها را بر اساس نوع حسگر دسته بندی کنیم به دو دسته بندی

 • حسگر سی سی دی (CCD)
 • حسگر پیکسل-فعال (CMOS)

تقسیم میشوند.

 

دسته بندی بر اساس سیگنال خروجی نیز یکی دیگر از روش های دسته بندی دوربین های مدار بسته است.اگر دسته بندی خود را بر اساس نوع سیگنال خروجی آن ها قرار دهیم، میتوانیم ۲ دسته بندی آنالوگ و دیجیتال را به شما معرفی کنیم.

 

ویژگی بعدی که بر اساس آن دوربین های مداربسته را دسته بندی کنیم،نحوهٔ انتقال تصاویر در آن هاست و دسته بندی های آن شامل دو گروه بیسیم و سیمی میباشد.

 

اما مهمترین و کلی ترین دسته بندی آن ها که بر اساس محل نصب آن ها میباشد، دسته بندی فضای بیرون و فضای داخلی است که برای خرید دوربین باید ابتدا این موضوع را در نظر بگیرید و سپس به سراغ آیتم های دیگر بروید.

 

یکی از ابزراهای استفاده شده در دوربین مداربسته لنز ها هستند که مهم ترین بخش دوربین را تشکیل میدهند به علاوه اینکه انواع مختلفی از لنز ها برای استفاده وجود دارد.

 

لیست زیر کاملترین لیست لنز های دوربین مدار بسته میباشد:

 • لنزهای fix
 • لنزهای fix صنعتی
 • لنزهای fix مینی کمرا
 • لنزهای (varifocal) فاصله کانونی متغیر
 • لنزهای (motorize) موتور دار

 

حالا که بطور کلی با دوربین های مداربسته آشنا شده اید، باید با تجهیزات نصب این دوربین ها آشنا شوید که در ادامه برای شما تجهیزات ضروری برای نصب آنها را شرح داده ایم.

 

 

تجهیزات دوربین مداربسته شامل چه مواردی میشوند؟

در لیستی که در ادامه این مطلب برای شما در نظر گرفته ایم، زیر قصد داریم که به معرفی تجهیزاتی بپردازیم که برای کنترل و استفاده دوربین های مداربسته به آنها نیاز دارید.

 

دقت داشته باشید که تمام تجهیزاتی که در این لیست معرفی میشوند برای اینکار ضروری هستند.به همین دلیل نمیتوانید یکی از آنها را نادیده بگیرید.این شما و اینهم لیستی از تجهزات ضروری برای نصب دوربین مدار بسته:

 

اولین مورد از تجهیزات دوربین مداربسته مانیتور یا تلویزیون میباشد:

مانیتور یکی از تجهیزاتی است که برای تمام دستگاه های دیجیتالی اعم از کامپیوترها و تلویزیون ها و… کاربردی است،و تقریباً تمام تجهیزاتی که ارائه دهنده گزارش و دارای تعامل بصری با انسان هستند باید از این وسیله استفاده نمایند.

 

دوربین های مداربسته در دسته این نوع سیستم ها قرار میگیریند و از این قانون پیروی میکنند.شما باید برای کنترل و مدیریت دوربین های مداربسته خود از مانیتور استفاده نمایید.تلویزیون ها نیز میتوانند در این امر مفید باشد، ولی دقت داشته باشید که آنها قیمت بیشتری نسبتاً مانیتور ها دارند.

 

برای دوربین های مداربسته نیازی نیست از مانتیور های بسیار قوی و باکیفیت استفاده کنید،بلکه مانتیور های قدیمی نیز میتوانند نیاز شما را پاسخ دهند.

 

برای تهیه یک مانیتور مناسب میتوانید به فروشگاه دیجی کالا مراجعه کنید.همچنین اگر مانتیور قدیمی ای در خانه دارید که از آن استفاده نمیکنید،میتوانید از آن استفاده نمایید تا در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

 

دومین مورد دستگاه ضبط مرکزی :

 دستگاه ضبط مرکزی

میتوان ادعا کرد که مهمترین بخش دوربین مداربسته دستگاه ضبط مرکزی میباشد.همانطور که از اسم این وسیله پیداست، از آن برای ضبط تصاویر گرفته شده به وسیله دوربین ها استفاده میگردد.

 

این وسلیه رابط بین دوربین های مداربسته و مانیتور میباشد.اگر شما قصد داشته باشید که فیلم های ذخیره شده توسط دوربین را دوباره چک کنید،باید آنها را از این دستگاه به دست آورید و سپس در مانتیور خود مشاهد کنید.در واقع این قطعه مانند یک حافظه عمل میکند که فیلم را در خروجی مانیتور به شما نمایش میدهد.

 

البته دقت داشته باشید که آنها فیلم ها را درون خود ذخیره نمیکنند!بلکه آنها فیلم را از دوربین های مداربسته گرفته و در هاردیسک ذخیره میکنند.برای خرید دستگاه ضبط  نیز میتوانید به فروشگاه دیجی کالا مراجعه کنید.

 

سومین مورد هارد دیسک :

همانطور که در بالا اشاره گردید، دلیل اصلی استفاده از هارددیسک ها در تجهیزات دوربین مداربسته ذخیره فیلم های گرفته شده است تا بتوان ها درصورت نیاز بعد ها از آن ها استفاده کرد.

 

اما از چه هارددیسکی باید برای دستگاه خود استفاده نماییم.

 

اول از همه باید بدانید که حجم فیلم هایی که توسط دوربین ها گرفته میشوند،نسبتاً زیاد هستند و فضای زیادی را اشغال میکنند.پس باید هارددیسکی تهیه کنید که فضا زیادی داشته باشد.

 

مورد دوم این است که شما از این هارد استفاده دیگری بجز ذخیره سازی فیلم های دوربین نمیکنید.پس بهتر است که به جای استفاده از هارد های اکسرنال گران قیمت،از هارد های اترنال ارزان قیمت استفاده کنید تا در هزینه های خود صرفه جویی نمایید.

 

برای تهیه هارد دیسک مانند دو مورد قبل میتوانید به فروشگاه دیجی کالا مراجعه کنید.

 

آخرین مورد از لیست تجهیزات جانبی دوربین مداربسته:

تجهیزاتی که در این قسمت معرفی میشوند از اهمیت کمتری نسبت به موارد بالا برخوردارند.این وسایل شامل تجهیزاتی هستند که برای اتصال بین دستگاه های بالا به آن ها نیازمند هستید،و رابط این دستگاه ها به شمار میروند.مانند تبدیل ها و کابل ها.با توجه به اهمیت کمتر آن ها حضور آنها برای استفاده از دوربین مدارد بسته ضروری میباشد.

 

برای اینکه بدانید که وسایل جانبی موردنیاز برای نصب دوربین مداربسته چیست،میتوانید از لیست زیر استفاده کنید :

 • کابل
 • آداپاتور
 • فیش ها و اتصالات
 •  برد صدا (میکروفون)

 

گفتنی است که دوربین ها با برق ۱۲ ولت کار میکنند، برای همین موضوع شما باید از با استفاده از تبدیل، برق شهری به برق ۱۲ ولت تبدیل نمایید.همچنین اگر سیستم دوربین مدار بسته شما تحت شبکه هایک ویژن (دیجیتال) باشد،به سوییچ هم نیاز دارید و همچنین باید از کابل شبکه cat5 یا cat6 باید استفاده کنید.

 

 

شما چه میدانید؟

آیا تجربه کار یا نصب دوربین های مدار بسته را دارید؟شما دیگر چه مواردی را میشناسید که میتوانند در لیست تجهیزات دوربین مداربسته قرار بگیرند؟ آنها را برای ما در بخش نظرات بنویسید.

نوشته تجهیزات دوربین مداربسته ،برای استفاده از دوربین مداربسته به چه نیاز داریم؟ اولین بار در لرن پارسی. پدیدار شد.

Comments are closed.