۷ تا از بهترین فرمول های مالی در اکسل

2

چه یک حسابدار و چه یک متخصص امور مالی باشید ، باید این فرمول های مالی اکسل را بدانید.

فرمول های مالی در اکسل

اکسل ابزاری قدرتمند است ، خصوصاً برای تحلیل گران مالی و حسابداران. این که آیا شما یک تحلیلگر تحقیق ، یک بانکدار سرمایه گذاری یا فقط کسی هستید که سعی در ایجاد مدل DCF دارد ، این فرمول های مالی در اکسل را مفید می دانید.

 

۱. PMT

Formula: =PMT (rate, nper, pv, [fv], [type])

Rate: نرخ بهره متعلق به هر دوره.

NPER : تعداد کل پرداخت ها.

PV : میزان وام یا ارزش فعلی کلیه پرداخت ها.

[fv] : این یک بحث اختیاری است که در آن شما می توانید پس از بازپرداخت وام ، مانده نقدی مورد نظر خود را وارد کنید. به طور پیش فرض روی ۰ تنظیم شده است.

[type] : این یک استدلال اختیاری است که در آن می توانید پرداخت هایی را که باید در ابتدا (۱) یا پایان دوره (۰) انجام دهید ، انتخاب کنید. به طور پیش فرض روی ۰ تنظیم شده است.

 

این تابع به شما  کمک می کند  قبل از گرفتن وام، مبلغ دوره‌های مختلف پرداخت وام را با هم مقایسه کنید تا موردی را پیدا کنید که برای شما مناسب‌تر باشد ،  با این حال ، شما ممکن است از این عملکرد برای هر نوع وام استفاده کنید.

 

بنابراین ، تحلیلگران به مبلغ اصلی ، نرخ بهره و دفعات پرداخت نیاز دارند. به عنوان مثال ، مثال زیر نمونه ای از وام ۲۰۰۰۰۰ دلاری با بهره ۶ درصد با مدت ۵ ساله است.

فرمول PMT در اکسل

این به تحلیلگر می گوید که این وام ۲۰۰،۰۰۰ دلاری که سالانه با نرخ ۶٪ سود دریافت می کند برای پرداخت وام  به پرداخت سالانه ۴۷،۴۷۹.۲۸ دلار به مدت ۵ سال نیاز دارد.

 

در اینجا ، توجه به این نکته مهم است که اگر سود به صورت ماهیانه تعلق گیرد ، نرخ بهره موثر تغییر می کند. این در فرمول زیر نشان داده خواهد شد.

 

۲. EFFECT

Formula: =EFFECT (nominal_rate, npery)

Nominal_rate : نرخ سود اعلام شده.

Npery : تعداد دفعات افزایش سود در سال.

 

تابع EFFECT نرخ بهره موثر را محاسبه می کند . به عنوان مثال ، وقتی نرخ بهره ۱۰٪ مرکب ماهانه اعلام شود ، نرخ موثر بالاتر از ۱۰٪ خواهد بود. در اینجا مثالی آورده شده است که این محاسبه را با عملکرد EFFECT نشان می دهد.

فرمول EFFECT در اکسل

 

۳. XNPV

Formula: =XNPV (rate, values, dates)

Rate : نرخی که می خواهید جریان های نقدی را تخفیف دهید.

Values : محدوده سلولی حاوی جریان های نقدی.

Dates : تاریخ های مربوط به جریان های نقدی.

 

XNPV نوعی تغییر در NPV (ارزش فعلی خالص) است. بنابراین ، می توانید از XNPV برای محاسبه خالص ارزش فعلی نیز استفاده کنید. با این حال ، تفاوت در این است که XNPV تصور نمی کند که جریان های نقدی در فواصل زمانی برابر اتفاق می افتد.

 

هنگام استفاده از فرمول XNPV ، به یاد داشته باشید که آرگومان Rate باید همیشه به صورت یک درصد ارائه شود (به عنوان مثال ۲۰/۰ برای ۲۰٪). برای پرداخت ها باید از مقدار منفی و برای رسیدها از مقدار مثبت استفاده کنید.

 

سلول های حاوی تاریخ باید به عنوان تاریخ قالب بندی شوند و نه به عنوان متن. همچنین ، توجه داشته باشید که داده ها باید به ترتیب زمانی مرتب شوند.

عملکرد XNPV در اکسل

 

 

۴. XIRR

Formula: =XIRR (values, dates, [guess])

Values : ارجاع سلول به سلول های حاوی جریان های نقدی.

Dates : تاریخ های مربوط به جریان های نقدی.

Guess : یک استدلال اختیاری که در آن می توانید یک IRR مورد انتظار را وارد کنید. به طور پیش فرض روی ۰.۱ تنظیم شده است.

 

XIRR مخفف Extended Internal Rate of Return است. تقریباً همان روش XNPV ، تنها تفاوت اینجاست که XIRR تصور نمی کند جریان های نقدی در فواصل منظم اتفاق بیفتند.

 

اگر تعجب می کنید که چرا اکسل شما را ملزم به وارد کردن حدس (Guess) می کند ، به این دلیل است که XIRR از طریق تکرار محاسبه می شود. اگر حدس بزنید ، تکرارها از همان تعداد شروع می شوند یا در غیر این صورت ۰.۱ است.

 

اگر اکسل پس از تعداد مشخصی تکرار نتواند یک نرخ را محاسبه کند ، خطای #NUM را برمی گرداند . اگر داده ها حداقل یک جریان نقدی منفی و یک مثبت نداشته باشند ، اکسل نیز خطای #NUM را برمی گرداند .

فرمول های مالی اکسل

 

۵. MIRR

Formula: =MIRR (values, finance_rate, reinvest_rate)

Values : ارجاع سلول به سلول های حاوی جریان های نقدی.

Finance_rate  : هزینه سرمایه.

Reinvest_rate : نرخ بازده انتظار برای جریانهای نقدی سرمایه گذاری مجدد.

 

طبق XIRR ، جریان های نقدی مثبت مجدداً در IRR سرمایه گذاری می شوند. با این حال ، نرخ بازده داخلی اصلاح شده ( MIRR ) فرض می کند که آنها با هزینه سرمایه شرکت یا نرخ بازده خارجی سرمایه گذاری شده اند.

 

برخلاف عملکرد XIRR فرمول  MIRR فرض می کند که جریان های نقدی به صورت دوره ای اتفاق می افتد. با این حال ، بسیاری از شرایط دیگر به همان شکل باقی مانده است. شما باید حداقل یک جریان نقدی مثبت و منفی در داده ها داشته باشید و مقادیر باید به ترتیب زمانی باشد.

فرمول MIRR

 

۶. RATE

Formula: =RATE (nper, pmt, pv, [fv], [type], [guess])

NPER : تعداد کل پرداخت ها تا سررسید.

PMT : میزان پرداخت هر دوره.

PV : ارزش فعلی پرداختها در طول عمر اوراق قرضه ، یعنی هزینه اوراق قرضه.

[fv] : این یک استدلال اختیاری است که می توانید پس از پرداخت نهایی ، میزان موجودی نقدی مورد نظر را تنظیم کنید. به طور پیش فرض روی ۰ تنظیم شده است.

[type] : این یک استدلال اختیاری برای تنظیم پرداخت در پایان (۰) یا ابتدای (۱) دوره است. به طور پیش فرض روی ۰ تنظیم شده است.

[guess] : این یک استدلال اختیاری است که در آن می توانید نرخ حدس زده شده را وارد کنید. به طور پیش فرض روی ۰.۱ تنظیم شده است.

 

این تابع از تکرارها برای محاسبه استفاده می کند و اگر نتایج با تکرار ۲۰ ام همگرا نشوند ، خطای #NUM را برمی گرداند .

عملکرد مالی RATE در اکسل

توجه داشته باشید که هزینه اوراق قرضه باید یک عدد منفی باشد ، در غیر این صورت ، تابع خطای #NUM را برمی گرداند .

 

 

۷. SLOPE

Formula: =SLOPE (known_ys, known_xs)

 

Known_ys : یک محدوده سلول یا یک آرایه متشکل از نقاط داده متغیر وابسته.

Known_xs : یک محدوده سلول یا یک آرایه متشکل از نقاط داده متغیر مستقل.

 

 این یک ابزار مفید است که می توانید  بتای سهام را با استفاده از یک مجموعه داده حاوی قیمت سهام و سطح شاخص روزانه محاسبه کنید.

 

در زیر مثالی از نحوه محاسبه شیب خط رگرسیون با عملکرد SLOPE آورده شده است.

عملکرد SLOPE در اکسل

اگر فقط یک نقطه داده وابسته و مستقل را تأمین کنید ، این تابع خطای # DIV / 0 را برمی گرداند . اگر محدوده هایی که در هر آرگومان وارد می کنید تعداد داده های برابر ندارند ، تابع خطای # N / A را برمی گرداند .

 

مدل سازی مالی می تواند یک تجربه گیج کننده با اعداد شناور در صفحه شما باشد. این فرمول های مالی اکسل زندگی شما را کمی آسان تر می کند ، بنابراین مجبور نیستید از فرمولهای پیچیده و طولانی برای محاسبات خود استفاده کنید. گرچه ممکن است این عملکردها نتوانند به شما در برخی موارد کمک کنند.

نوشته ۷ تا از بهترین فرمول های مالی در اکسل اولین بار در لرن پارسی. پدیدار شد.

Comments are closed.